تعارض: زیان‌بخش/ پدیده طبیعی/ موثر در شکل‌دهی گروه

بیان این موضوع که تعارض در گروه و سازمان همیشه وجود داشته است، کاملا متناسب است. یک گروه فکری این چنین بحث کرده‌اند که از تعارض باید جلوگیری کرد، این گروه معتقدند تعارض عملکرد گروه را بهم می‌ریزد. این دیدگاه، دیدگاه سنتی نام دارد. در دیدگاه ارتباطات انسانی، چنین بحث می‌کنند که در هر گروهی تعارض، طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است. تعارض نمی‌تواند بد باشد اما نیرویی مثبتی است که می‌توان آن را برای عملکرد خوب گروه بکار برد. سومین گروه بیان می‌کنند که تعارض نه تنها می‌تواند یک نیروی مثیتی در گروه باشد بلکه بعضی از این تعارضات کاملا برای شکل‌دهی گروه به صورت موثر ضرورت دارد. دیدگاه این گروه، دید برهم‌کنشی (تعامل) نام دارد.

 

دیدگاه سنتی

اولین رویکرد در مورد تعارض این گونه بیان می‌کند که تعارض زیان‌بخش است. تعارض به صورت منفی دیده می‌شود و با اصطلاحاتی از قبیل آسیب، ویرانی و بی‌منطقی بکار برده می‌شد. دید سنتی شامل گرایشاتی بود که در دهه 1930 و 1940 وجود داشته است. از تحقیقاتی که انجام شده مانند مطالعات Hawthorne که چنین نتیجه می‌شد که تعارض یک پیامد کم‌کاری از ارتباط ضعیف، ضعف در حقیقت بین افراد و شکست مدیران در پاسخگویی مقابل نیازها و آرمان‌های کارمندان بوده است.

این دیدگاه که همه تعارضات زیان‌بخش هستند یک رویکرد بسیار ساده برای نگاه کردن به رفتار افرادی که تعارض ایجاد می‌کنند را ارائه می‌دهد و این عقیده که باید از همه تعارضات جلوگیری کرد و تمام توجه متوجه دلایل این تعارض‌ها و تصحیح آنها برای بهبود گروه در سازمان باشد. با این وجود، مطالعات کنونی اسناد معتبری از این رویکرد را برای به دست آوردن نتایجی مهم از کاهش تعارض در عملکرد گروهی بالا، به وجود آورده است.

 

دیدگاه ارتباطات انسانی

این دیدگاه این چنین بیان می‌کند که تعارض در تمام گروه‌ها و سازمان‌ها یک پدیده طبیعی است. با توجه به این که تعارض اجتناب‌ناپذیر است، گروه روابط انسانی از پذیرش تعارض طرفداری می‌کنند. آنها وجود تعارض را چنین توجیه کرد‌ه‌اند: نمی‌تواند از بین رفته باشد و حتی مدت زمان زیادی وقتی تعارض ممکن است عملکرد گروه را بهبود بخشد، وجود دارد. دیدگاه ارتباطات انسانی تئوری تعارض از اواخر دهه 1940 تا اواسط دهه 1970 برقرار بود.

 

دیدگاه برهم‌کنشی (تعامل)

دید فعلی تعارض، دیدگاه برهم‌کنشی می‌باشد. از آنجایی که رویکرد ارتباطات انسانی تعارض را پذیرفته است، رویکرد برهم‌کنشی تعارض به خاطر دلایلی چون توازن، آرایش، آسودگی، همیاری در مقابل ایستایی، بی‌ثباتی و ناپاسخگو شدن جهت نیاز برای تغییر و نوآوری را تشویق می‌کند بنابراین بزرگ‌ترین حسن دیدگاه برهم‌کنشی، تشویق رهبران گروه برا ی حفظ یک سطح کوچک از تعارض کافی جهت زنده و سازنده نگه داشتن گروه می‌باشد.

 

مدیریت تعارض میان‌گروهی و تعارضات گروه‌های غیررسمی با دیگر گروه‌ها در سازمان/ ششمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع/ ارائه پوستری

/ 1 نظر / 33 بازدید
محمد

با سلام من توی وبلاگم مطالب مرتبط با کاربرد فناوری اطلاعات در زندگی روزمره به‌خصوص کاربرد این فناوری در فعالیت‌های علمی و تحقیقی نظیر نحوه‌ی مقاله‌نویسی و پایان‌نامه‌نویسی و نیز مرجع‌نویسی و کارهای آماری و ... رو کار می‌کنم. همچنین به شیوه‌های مرتبط با کارهای تحقیقی در اینترنت نیز می‌پردازم. با توجه به محتوای علمی وبلاگ شما خوشحال می‌شم که با هم تبادل لینک داشته باشیم. با تشکر