تضمین مدیریت سیستم‌ها با کنترل هزینه

مهندسی صنایع حرفه‌ای است که با استفاده از منابع انسانی، سرمایه و ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد، انرژی، فرایندها و اطلاعات، مدیریت سیستم‌های به هم‌پیوسته تولید و خدمات را با کنترل هزینه‌ها تضمین می‌کند، مهندسی صنایع به طور کلی اثربخشی، کارایی، تطبیق‌پذیری، پاسخگویی، کیفیت، بهبود مداوم کالاها و خدمات و سودآوری را مد نظر قرار می‌دهد.

دانشگاه صنعتی شریف در سال 1323 تاسیس شد و دانشکده مهندسی صنایع برای اولین بار در ایران در سال 1327 در این دانشگاه شروع به کار کرد. مهندسی صنایع از سال‌های انقلاب صنعتی آغاز شد و بعدا به تدریح تکوین پیدا کرد.

اولین دانشکده مهندسی صنایع در سال 1908 در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیای آمریکا (Pennsylvania) تشکیل شد. در دهه 1930 به علت بروز بحران بزرگ اقتصادی و در سال‌های جنگ جهانی دوم توجه زیادی به مهندسی صنایع معطوف شد.

در طی سال‌های 1950 تا 1980 علاوه بر تاکید روی ابزارهای کمی و محاسباتی، کیفیت زندگی شغلی (QWL)، مدیریت کیفیت فراگیر (TQM) و مشارکت کامل کارکنان (IEI) در سازمان‌ها رواج پیدا کرد. از سال 1980 به بعد نیازهای کلی سازمان‌ها، تقویت تجارت، افزایش رقابت‌پذیری، بهبود کارایی، توجه به مشتریان، بازاریابی و مدیریت عرضه اهمیت زیادی پیدا کرد.

دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف در سال 1347 با پذیرش 29 نفر دانشجو برای پاسخ به نیازهای صنایع کشور آغاز به کار کرد و در سال 1348 تعداد 50 نفر دانشجو پذیرفت و در سال‌های بعد به تدریج توسعه پیدا کرد. آمار دانش‌آموختگان دانشکده مهندسی صنایع تاکنون به بیش از 2000 دانشجو در مقطع کارشناسی، بیش از 500 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و حدود 20 دانشجو در مقطع دکتری می‌رسد.

برنامه‌های درسی و واحدهای مختلف دروس این دانشکده با توجه به برنامه‌ی درسی رشته مهندسی صنایع دانشگاه‌های معتبر دنیا و نیازهای علمی و تخصصی کشور تدوین شد. کادر هیات علمی مورد نیاز از بین اساتید دانش‌آموخته دانشگاه‌های معتبر آمریکا، آلمان، انگلستان و ایران انتخاب شدند.

در سال 1351 اولین گروه دانشجویان مهندسی صنایع دانش‌آموخته شدند که به سرعت جذب صنایع کشور شدند و تعدادی نیز برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفتند. عده ای از فارغ‌التحصیلان برجسته دانشکده مهندسی صنایع پس از تکمیل تحصیلات عالی خود در خارج، برای خدمت به کشور بازگشته و برخی از آنان به عنوان هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع مشغول به فعالیت شدند و این روند کماکان ادامه دارد.

/ 0 نظر / 5 بازدید