گروه‌های غیر رسمی

گروه‌های غیر رسمی ناخواسته و بدون اراده مدیر و بر مبنای نیاز به تعلق شکل می‌گیرد. اعضای یک گروه غیر رسمی معمولا، افکار و ارزش‌های یکسانی دارند.

 

پیدایش گروه‌های غیر رسمی در سازمان

به طور کلی گروه‌های غیر رسمی از تعامل بین افراد مختلف سازمان به وجود می‌آید که این گروه‌ها به وسیله خود افراد تشکیل می‌شود و مدیریت در به وجود آوردن آنها به صورت رسمی هیچگونه دخالتی ندارد. مدیریت، گروهای رسمی را با استفاده از قدرت مقامی که در سازمان دارد می‌تواند به وجود آورد. گروه‌های غیر رسمی هیچگونه وجهه قانونی ندارند و نمی‌توانند اساسنامه و یا هیچگونه سند قانونی داشته باشند. این گروه‌ها را قشر نیمه‌شفاف نیز می‌گویند زیرا به صورت ساختار روشنی نمی‌توان این گروه‌ها را در سازمان شناسایی کرد یا در ابتدای ورود به سازمان دیده نمی‌شوند. برای شناسایی این گروه‌ها باید زمان بیشتری را صرف کرد تا دریافت که ارتباطات بین افراد در این گروه‌ها به چه صورتی می‌باشد در صورتی که گروه (سازمان) رسمی دارای ساختار، نمودار سازمانی و وظایف مشخص می‌باشد که در اختیار عموم قرار دارد و قابل دید همه می‌باشد.

 

اهداف و دلایل تشکیل

گروه‌های غیر رسمی به خاطر مسائل زیادی ممکن است در سازمان‌ها تشکیل شوند. تشکیل این گروه‌ها چون در اختیار مدیریت نمی‌باشد در بعضی مواقع می‌تواند برای سازمان زیان‌بخش باشد. این گروه‌ها معمولا در مقابل سیستم مدیریت و عملکرد مدیر قرار می‌گیرند و اگر قدرتمند شوند می‌توانند مدیریت را تحت‌الشعاع خود قرار دهند. مواردی که موجب تشکیل اینگونه گروهها می‌شود عبارتند از: مخالفت با عملکرد مدیریت و معاونین، عملکرد دوایر، اهداف و راهبردهای سازمان و ...

در این گروه‌ها معمولا یک یا چند نفر که از قدرت شخصی (محبوبیت) بیشتری در میان اعضای برخوردار هستند، گروه را رهبری می‌کنند و افراد دیگر به وسیله آنها راهنمایی می‌شوند و به همین طریق این گروه‌ها می‌توانند بر اثر تعامل و هماهنگی بین خودشان به گروه‌های وسیعی که سازمان را احاطه می‌کنند، تبدیل شوند. اهدافی که گروه‌های غیررسمی برای خود در نظر می‌گیرند عبارتند از: براندازی مدیر، تغییر در سیستم مدیریت، دست‌یابی به منافع گروه، تغییرات در نظام پرداخت، تغییرات در تقسیم منابع و موارد زیادی از این قبیل.

 

عملکرد گروه‌های غیر رسمی در سازمان

گروههای غیر رسمی اصولا، نمی‌توانند خیلی قدرت داشته باشند به دلیل این که این گروه‌ها از رسمیت برخوردار نیستند و از طرفی در بیشتر مواقع انسجام و هماهنگی لازم را ندارند به همین خاطر نمی‌توانند به خوبی به اهداف‌شان در سازمان دست یابند اما ممکن است به خاطر یک سری شرایط خاص در سازمان از قبیل ضعف در مدیریت و عوامل دیگر این گروه‌ها قدرتمند شوند و انسجام و هماهنگی لازم را به دست آورند در آن صورت این گروه‌ها برای سازمان خیلی خطرناک می‌باشند.

مدیریت همواره باید این گروه‌ها را در سازمان شناسایی و در مواقعی که اهداف این گروه‌ها را همسو با اهداف سازمان و مدیریت نمی‌بیند، اجازه قدرت به آنها ندهد و در پی بهم ریختن و نابودی این گروه‌ها باشد.

همان طور که اشاره شد این گروه‌ها به خاطر اهداف گوناگونی تشکیل می‌شوند در صورتی که انگیزه و هماهنگی این گروه‌ها برای رسیدن به اهداف‌شان قوی باشد و از یک رهبری و انسجام خوبی برخوردار باشند در آن صورت برای دستگاه مدیریت و سازمان خیلی خطرناک می‌باشند در چنین شرایطی، مدیر باید در اولین فرصت، رهبر گروه را شناسایی و آن را از هر راه ممکن از سازمان مربوطه خارج کند تا گروه به صورت موقتی دچار سردرگمی و نابسامانی شوند و درصورت ممکن گروه را با سیستم مدیریت همسو کند البته باید در نظر داشت که پیاده کردن چنین روشی به مدیریت بسیار مقتدر و زیرکی نیاز دارد.

یک مدیر جهت رویارویی و شناسایی و برخورد با گروه‌های غیر رسمی در وهله اول باید از یک سیستم اطلاعاتی بسیار قوی در سازمان برخوردار باشد تا به راحتی بتواند اعضا، اهداف و عملکرد این گروه‌ها را زیر نظر داشته باشد.

 

مدیریت تعارض میان‌گروهی و تعارضات گروه‌های غیررسمی با دیگر گروه‌ها در سازمان/ ششمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع/ ارائه پوستری

/ 2 نظر / 614 بازدید
سحر

هر ثانیه که میگذرد چیزی از تورا با خود میبرد زمان غارتگر غریبی است.... همه چیز را بدون اجازه ام میبرد وتنها یک چیز را همیشه فراموش میکند احساس دوست داشتن تورا....؟؟؟ سلام دوست من ...خوبي بعد از مدتها با آپ جديدي بنام(( ترديد ))منتظر ديدن شما مهربون هستم [گل][گل]

مهدي

سلام