تامین همه ذی‌نفعان به طور متوازن

سه نیروی عمده مشتریان، رقبا و تغییرات به صورت مشترک یا جدا از هم، سازمان‌ها را در شرایطی قرار داده که در چشم مدیران، بسیار هراس‌انگیز و برای خیلی‌ها ناآشنا می‌آید. در این شرایط جدید بر خلاف گذشته رابطه مشتری- فروشنده تغییر جهت داده و مشتری در جایگاه برتری نسبت به فروشنده قرار گرفته است. هر مشتری خواستار محصولی است که ویژه او طراحی و متناسب با شرایط وی تولید، توزیع، تحویل و پشتیبانی گردد.

علاوه بر آن توزیع‌کنندگان نیز بر خلاف گذشته، کفه ترازویی سنگین‌تر از تولیدکننده را به دست آورده و اغلب قادرند چندین محصول رقیب را یکجا عرضه نموده و بدین ترتیب نسبت به تولیدکننده در برابر مشتری از قدرت چانه‌زنی بسیار بالاتری برخوردار شده‌اند. در چنین شرایطی سازمان‌های تولیدی باید استراتژی‌های خود را بر ارائه ارزش متمایز به مشتری استوار کنند زیرا تنها ارضای مشتری منبع ارزش پایدار برای بنگاه می‌باشد.

چنین نظام مدیریتی، رشته‌ای سازمان‌یافته از دانش را در اطراف خود می‌طلبد و محتاج مجموعه اجزایی است که بتوانند با هم و در جهت ایجاد ارزش برای مشتری در ارتباط با یکدیگر به صورتی کار کنند تا بنگاه قادر شود به اهدافی که به خاطر آنها تاسیس شده، دست یابد به همین دلیل در اواخر قرن گذشته مدیران به طور فزاینده با مشکلات متعدد روبرو بوده و به دفعات تغییر نگرش داده‌اند. در قرن تازه شروع‌شده بیست و یکم، سازمان‌ها اجبارا به رویکرد بازارمحور اقبال کرده و مدیران، سازمان‌های خود را بیشتر از بیرون می‌نگرند.

نگرش نگاه از بیرون به درون سبب شده تا شرکت‌ها، تمام منابع و امکانات خویش را در راستای مزایای رقابتی مورد نیاز بازار، سازماندهی نمایند. این نوع نگاه، ضرورت جدی تغییر رفتار مدیران را پیش آورده و سبب شده، خروجی اصلی سازمان یعنی نیازمندی‌های همه ذی‌نفعان به طور متوازن به جای فعالیت‌ها و وظایف درونی در محور توجهات مدیران قرار گیرد.

اصلی‌ترین تفاوت این رویکرد با رویکردهای قبلی چندبعدی بودن آن است. اگر قبلا در هر مقطع به یکی از ابعاد سازمان توجه بیشتر می‌شد، امروزه، مشتریان، تامین‌کنندگان، رقبا، سهامداران، جامعه، فناوری، دولت و غیره که سازمان را احاطه نموده‌اند، همگی با هم شرایط خود را تحمیل می‌نمایند و همین دگرگونی‌های شدید در سطح انتظارات ذی‌نفعان و تاثیر هرکدام بر بنگاه‌ها، مدیریت سازمان‌های امروز را به پیچیدگی خاصی رسانده‌اند.

 

فرایندمحوری با رویکرد تعالی‌جویی در بنگاه‌های تولیدی/ ششمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع/ ارائه پوستری

/ 0 نظر / 3 بازدید